NASI-ni naučnici su radeći od 90-ih godina XX vijeka uspjeli da konstruišu satelit koji će imati zadatak da zađe duboko u Sunčevu atmosferu. Satelit se zove: Delta IV-Heavy, a poletio je sa Zemlje 12. avgusta 2018. godine. Prvi put u istoriji se dešava da neka svemirska misija nosi ime naučnika koji je živ – Eugena Parkera.
Da bi naše znanje o Sunčevoj atmosferi podigao na viši nivo, ovaj svemirski brod će koristiti Venerino gravitaciono polje kako bi kroz narednih 7 godina uspio da dođe do Sunca. Satelit će, kad stigne, putovati kroz Sunčevu atmosferu skoro 3,8 miliona milja. Imajući u vidu temperaturne uslove koji vladaju na zvijezdi koja je centar naše galaksije, nameće se logično pitanje kako se Delta IV neće istopiti? Čitav svemirski brod i njegovi instrumenti će biti zaštićeni od Sunčeve toplote sa 4,5 inča (11,43 cm) debelim ugljo-kompozitnim štitom koji će morati da izdrži temperature koje se kreću i do 1 377°C ili 2 500 F. Mora se priznati da u čitavoj misiji ovaj štit ima zadatak koji je najteže izvršiti.
Putujući kroz Sunčevu koronu, svemirski brod će kombinovati in situ mjerenja i istraživanja sa fotografisanjem svih prizora, kako bi revolucionalizovao naše shvatanje i znanje o Sunčevoj koroni i načinu nastanka Sunčevog vjetra.
Brzina kojom će se Delta IV kretati je 700 000 k/h. Da bi to aproksimovali na naše Zemaljske uslove, na NASI-nom sajtu objašnjavaju da je to brzina koja bi nam omogućila da od Filadelfije do Vašingtona stignemo za jedan sekund.
Primarni ciljevi ove misije jesu sledeći:
- Da se prati način kretanja toplote i energije kroz Sunčevu koronu,
- Da se istraži šta ubrzava solarni vjetar i solarne energetske čestice.
Naučnici su tražili odgovore na ova pitanja više od 60 godina, ali se ispostavilo da je to enigma čije će se rješenje možda otkriti slanjem sonde u 2 500°F. Zahvaljujući najsavremenijim naprednim sistemima zaštite, ovaj zadatak je konačno postao izvodljiv. Parker solarna proba će nositi četiri instrumentna paketa koji su dizajnirani za proučavanje magnetnih polja, plazme, energetskih čestica i slika solarnog vjetra.
Ova solarna misija je dio NASI-nog programa Living With a Star (život sa zvijezdom) za istraživanje svih aspekata sistema Sunce-Zemlja. Johns Hopkins Unversity Applied Physics Laboratory u Laurelu je konstruisao ovaj svemirski brod za NASU i takođe će upravljati njime.
Prema planovima u poslednje tri orbite, Delta IV će proći oko 7 puta bliže, od dosadašnjeg rekordera u orbitavanju kroz Sunčevu koronu, Heliosa 2. On je 1976. godine dospio 27 miliona milja ispod Sunčeve površine.
Pripremio: Marko Drašković
Izvori:
www.nasa.gov
www.nat-geo.ru